Altın fiyatları için saat 15:30’a dikkat

Altın fiyatları bugün açıklanacak ABD enflasyonundan önce doların değer kaybetmesinden destek bularak yükselişe geçti. Gram altın yüzde 0.74 yükselişle…

Altının yönü bugün saat 15:30’da açıklanacak kritik ABD enflasyonu rakamlarının ardından belli olacak. Ancak onun öncesinde doların küresel para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle altın fiyatları yükselişle seyrediyor. 

Gram altın yüzde 0.74 yükselişle 1.252 TL’de seyrediyor. 

Çeyrek altın 2.123 TL

​Cumhuriyet altını 8.615 TL

“BU HAFTA BİRÇOK VERİ AÇIKLANACAK”

Bu hafta ABD’de altın fiyatları açısından belirleyici olabilecek birçok veri açıklanacak: Çarşamba günü TÜFE enflasyonu ve Fed toplantı tutanakları, ardından Perşembe günü ÜFE enflasyonu ve Cuma günü perakende satışlar ile birinci çeyrek şirket finansalları takip edilecek. Bu yoğun veri akışında her kalem altın fiyatları açısından oldukça önemli olsa da ABD enflasyon verileri en belirleyici olarak öne çıkıyor. Beklentilerin üstünde bir manşet ve çekirdek enflasyon verisinin açıklanması durumunda ABD için daha sıkı bir para politikasının fiyatlanması, dolayısı ile getiri eğrisinin yükselmesi ve doların değer kazanması beklenebilir. Güçlü bir dolar senaryosu, altın fiyatları için olumsuz olacaktır. Aksi senaryoda ise, düşük gelecek bir enflasyon verisi piyasanın faiz indirimi beklentilerini güçlendirerek dolarda değer kaybı baskısını arttıracak ve altın fiyatları için destekleyici olacaktır.

Kritik ABD enflasyonunun açıklanacağı güne dolar 19.30 TL seviyesinde başlarken, Euro ise 21,0953 TL’den başladı.

Bugün Fed’in para politikasına yön verecek mahiyette bir veri açıklanacak: ABD enflasyonu

Enflasyon rakamları Fed açısından bir ekonominin fazla ısınıp ısınmadığının işareti olduğundan dolayı yatırımcılar tarafından takip ediliyor. ABD’de enflasyonun mart ayında aylık yüzde 0.2 artış göstermesi bekleniyor. Enflasyon şubat ayında yüzde 0.4 artış göstermişti. 

Açıklanacak enflasyon öncesinde dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybediyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi yüzde 0.14 düşüşle 101,74’te seyrediyor. 

Türkiye’nin şubat ayı cari açık rakamları açıklandı. Cari açık 8.5 milyar dolarlık beklentilere karşılık 8.78 milyar dolar artış gösterdi. Açıklanan son rakam ile 12 aylık cari işlemler açığı 51,9 milyar dolardan 2023 Şubat ayında 55,4 milyar dolara yükseldi. Şubat ayında açıklanan rakamlarda dış ticaret açığı etkili oldu. 

Dün açıklanan sanayi üretim rakamlarında Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin etkileri görüldü. Sanayi üretimi şubat ayında aylık yüzde 6 düşüş gösterdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir