Babacan’dan HDP çıkışı: Memnun oluruz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, HDP’nin içinde bulunduğu durum, AYM kararı ve Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verip vermeyeceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

AYM’nin HDP’ye yönelik hazine blokesi kararını kaldırması ve HDP’nin 14 Mart’ta kapatma davası sürecinde yapması planlanan sözlü savunmasını partinin talebi üzerine 11 Nisan’a ertelemesi ile ilgili konuşan Babacan şöyle dedi:

“PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIZ”

“Prensip olarak parti kapatılmasına karşıyız. Suçun ferdilği vardır. İnsanlar suç işlediyse o insanın bireysel olarak, düzgün ve bağımsız yargı sürecinin ardından cezalandırılması normaldir ama kurumu cezalandırıp kapatmak, biz buna karşıyız. HDP’nin temsil ettiği çizgiye bakarsanız kapatılan bir sürü parti var. İşe yaramıyor. Yok etmiyorsunuz ki böyle, tabela değişiyor. Aksine o seçmenin iradesine karşı duruyorsunuz”

“5-6 MİLYON İNSAN DESTEK VERMİŞ”

“5-6 milyon kişi destek vermiş, Meclis’te temsil ediliyor. Meclis Başkan Vekili var. Hele seçime yakın zamanda parti kapatma falan, tamamen operasyon olarak algılandı. Doğru olmazdı.”

“AYM’NİN KARARLARINI OLUMLU KARŞILADIK”

“AYM’nin her iki kararını da olumlu karşıladı hukukçu arkadaşlarımız. Orada bir siyasi çizgi var. Kapatılmaya karşı tam ters bir direnç oluşturan taban da var. Kapatınca o insanların duruşunu, siyasetini sil baştan yapamıyorsunuz. Yönlendiremiyorsunuz. Gerçekçi değil. Böyle bir şey yok.”

“ÇÖZÜMÜN ADRESİ TBMM’DİR”

“Biz demokratik, meşru siyaset içinde tüm konuları konuşup sorunları çözeceğiz. Masada çözeceğiz, parlamentoda çözeceğiz. Çözümün adresi TBMM’dir”

“HDP DESTEK VERİRSE ÇOK MEMNUN OLURUZ”

HDP’nin Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme çağrısı ve Kılıçdaroğlu’na destek verilmesi yönünde de açıklama yapan Babacan şu ifadelerle sözlerini sürdürdü:

“Şunu isteriz, ortak cumhurbaşkanı adayımızın çok geniş çevrelerden destek alıp, çok fazla partinin destek vermesini isteriz. Rasyonel bir beklenti. Ama Millet İttifakı 6 partiden oluşuyor. Destek verirlerse çok memnun oluruz.”

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK PARTİNİN ADAYIMIZA DESTEK VERMESİNİ TERCİH EDERİZ”

“Şu anda herkes bir an önce şu sistem değişsin, ülkeye demokrasi gelsin istiyor. Ortak nokta, payda, demokrasi ve parlamenter sistem. Bu ortak payda çok geniş bir payda galine geldi ve seçimi rahat kazanacak güç birliği oluşturmuş durumundayız. Biz mümkün olduğunca çok partinin ortak adayımıza destek vermesini tercih ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir