Kayseri’deki deprem sonrası boş alanlar naylon çadırlarla doldu

Kahramanmaraş’ta, 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, Kayseri’de de hissedildi. 7 Mart’ta, aynı gün içinde 4.7, 4.3 ve 4.4 büyüklüğündeki depremlerin olduğu kent, 10 Mart’ta ise 4.8lik depremle sallandı.

Melikgazi ilçesi 19 Mayıs Mahallesi’nde evlerinde hasar oluşan kişiler, kendi imkanlarıyla boş alanlara naylon çadır kurdu. Deprem korkusu yaşayan kişiler çadırlarda kalıyor.

PERİŞAN HALDEYİZ

10 katlı binanın yedinci katında oturduğunu belirten ve çadırda kalan Şeyma Tahtacı, şunları söyledi:

– Binamızın alt katlarında çatlaklar var. Ekipleri bekliyoruz. Halen gelmediler. Biz de tedirginiz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu çadırda iki aile kalıyoruz. Biz de hastalandık. Çocukları okula göndermeye çalışıyorum. ‘Çocuklar okulda olsa ne olacak?’ diye düşünüyorum. Açıkçası perişanız.

– Evime girip bakamadım. Korkudan kendi evime çıkamıyorum. Hasar tespiti için başvuru yapıldı ama henüz gelen olmadı. Çadırı kendi imkanlarımızla karşıladık. Biz ne olacağız, nereye gideceğiz? Bizim için ne yapabilirler? Çocukları okula gönderirken çok tedirginim. Kayseri deprem bölgesi bile ilan edilmedi ama kaç gündür perişan haldeyiz.

EVİMİZE GİREMİYORUZ

Yol kenarına çadır kurduklarını anlatan 60 yaşındaki Behiye Alkan da şunları anlattı:

– Ben kiracıyım. Evim 10 katlı. Yedinci kata kadar evlerin duvarları çatladı. Benim evimin de duvarları çatladı. Sabah abdest alalım diye eve girdik. Deprem oldu. Hemen geri çıktık. Evimize giremiyoruz. Akşama kadar çadırın içinde kalıyoruz. İhtiyaçlarımızı gideremiyoruz. Hasar tespiti için başvurularımız yapıldı. Henüz gelmediler.

– Bu çadırda 4 kişi kalıyoruz. Her şeyimizi burada yapıyoruz. Eşim hasta, ayağından rahatsız. Ben böbrek hastasıyım. Birçok hastalığım var. Beyin felci geçirdim. İlaç kullanıyorum. Biz yardım bekliyoruz. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*