Lisede deprem tatbikatı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen tatbikatta öğrenciler binayı tahliye ettikten sonra yangın söndürme, arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Tatbikatta okulun itfaiyecilik ve yangın güvenliği alanı öğrencileri aktif rol aldı.

SAAT 11:00’DE 7,2’LİK SARSINTI
Önceden belirlenen tatbikat senaryosuna göre İstanbul saat 11:00’de 7,2 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Şehit Büyükelçi İsmail Erez MTAL’de bulunan 3 binadan 1’inin yıkıldığı varsayıldı. Sarsıntının başlamasıyla öğrenciler önce sınıflarında çök, kapan, tutun pozisyonunu aldı. Depremin sona ermesiyle sınıflar boşaltıldı, toplanma alanında buluşuldu. Okula hemen itfaiye, arama kurtarma ve sağlık ekipleri çağırıldı. Deprem sonrası okulda mahsur kalan öğrenciler sedyeyle çıkarılıp ambulansa bindirildi.

YANGINDAN VE ENKAZDAN ÖĞRENCİLER KURTARILDI
Tatbikat senaryosuna göre deprem sonrasında okulda bir yangın çıktı. 4’üncü katta mahsur kalan bir öğrenci itfaiye merdiveniyle kurtarıldı. Daha sonra enkazda arama kurtarma çalışmaları başladı. Bölgeye ilk gelen arama kurtarma ekipleri doğal gaz kaçağını kontrol etti, tedbir amaçlı vanalar kapatıldı. Ardından ısı tespiti ve ses dinleme çalışmaları yapıldı.
Arama kurtarma ekipleri “Sesimi duyan var mı?” sorusuna yanıt alınca enkaz başına hilti ve diğer kesici delici aletler getirildi. Senaryo gereği enkaz altında kalan 3 öğrenci kurtarıldı.

BİLİNÇLENMEK İÇİN TATBİKATLAR ÖNEMLİ
Tatbikata katılan itfaiyecilik ve yangın yönetimi alanı 11’inci sınıf öğrencileri yaşadıkları deneyimi şöyle anlattı:

Eslem Kaçan: Bugün tatbikatımızda her şeyi başarılı şekilde tamamladık. Aldığımız tedbirler sonrası hiçbir sorun yaşamadık. Özellikle yaşadığımız büyük depremlerin ardından bilinçlenmek için bu tatbikatlar çok önemli
Emin Efe Küçük: Tatbikat için her türlü detay düşünüldü. Deprem anında yapmamız gereken şeyler üzerine bir süredir çalışıyorduk ve bu uygulama bize öğrendiklerimizi uygulama fırsatı sundu.
Pelin Suna: Bir aydır bu tatbikat için çalışıyoruz, son bir haftadır da çalışmalarımıza hız verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir