Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı, üç yeni isim atandı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan da Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak atandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Osman Cevdet Akçay kimdir?

Orta ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi mezunu olan Akçay, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini almıştır. Akçay, Koç Finansal hizmetler ve Yapı Kredi de Baş ekonomist olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Ekonomik Araştırmalar bölümünün başında bulundu. Araştırma ve yayın alanları Döviz Kuru Belirlenme ve Borç Dinamikleri, Dezenflasyon olup bu konulardaki çalışmaları ağırlıklı olarak Türkiye özeline yöneliktir. Şu anda yurt içi ve yurt dışı yatırımcılara ekonomi üzerinde yol göstermektedir.

Fatih Karahan kimdir?

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Pensilvanya Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yüksek lisans  ve doktorasını tamamladı.

Çalışma ekonomisi ve mikroekonomi üzerine çalışan Karahan, 2012 yılından beri New York Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Araştırma Birimi bünyesindeki İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmalarında ekonomist olarak yer alıyordu.

Hatice Karahan kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede İktisat yüksek lisans eğitimini tamamladı ve doktora çalışması için ABD’ye gitti.

2006 senesinde Ekonomi doktorasını yaptığı Syracuse University’de ekonomi dersleri verdi.
Ayrıca Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak görev aldı.

Türkiye’ye geldikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi ve TÜBİTAK’ta danışman oldu. 2014 senesinde makroekonomi alanında doçent oldu.

TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yapan Karahan, 2015 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu başkanı oldu. Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlandı.

Karahan, 2014 yılından beri Yeni Şafak gazetesinde ekonomi yazarlığı yapmaktadır.

2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu danışmanı oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x