Nihat Kazanhan davası: Kırmızı bülten talebi reddedildi

DUVAR– 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, 14 Ocak 2015 günü Cizre’de Yafes Mahallesi’ndeki evlerinin yakınındayken polis memuru Mehmet Nurbaki Göçmez’in açtığı ateş sonucunda başından vurularak katledildi. Emniyet Müdürlüğü ve Şırnak Valiliği, hiçbir polis biriminin olay yerinde bulunmadığına dair açıklama yapsa da olaya dair polis kamerası tarafından çekilmiş görüntülerin yayınlanmasının ardından Kazanhan’ın polis memuru Mehmet Nurbaki Göçmez tarafından katledildiği belirlendi. 25 Mayıs 2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi, Nihat Kazanhan’ın annesi Ayşe Kazanhan ve babası Mehmet Emin Kazanhan’ın yaptığı bireysel başvuruyu karara bağladı ve yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AYM’nin ihlal kararı üzerine yargılama Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başladı.

SANIK POLİS 1 AYDIR YAKALANAMADI: KIRMIZI BÜLTEN TALEBİ

Bugün Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yeniden yargılamanın ikinci duruşmasında mahkeme başkanı izinli olduğu gerekçesiyle başka bir hâkim mahkemeye başkanlık etti. Covid-19 izni nedeniyle tahliye edilmiş olan Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında 24 Şubat’ta verilen yakalama kararının ardından 1 ay geçmesine rağmen halen yakalanamadığını belirten mahkeme başkanı, anne Kazanhan’a bir talebi olup olmadığını sordu. Tercüman aracılığıyla konuşan anne Kazanhan, “Şu ana kadar neden yakalanmadı? Neden çocuğum öldü? Neden hala serbest? Sizin evinizde çocuklarınız öldürülse güzel mi olur? 9 yıldır bunu çekiyorum. Bırakmalarını istemiyorum, yakalanmasını istiyorum” dedi.
Kazanhan Ailesi’nin avukatı Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, sanık polis memuru Göçmez hakkında kırmızı bülten çıkarılması kararı alınmasını ve Adalet Bakanlığı’ndan bunun talep edilmesini istedi. Dilsiz aynı zamanda sanık polis memuru Göçmez’in telefonunun en son nerelerde sinyal verdiğini ve banka hesap hareketlerinin de kontrol edilmesini talep etti.

SANIK AVUKATI: YAKALAMA KARARINDAN SONRA AİLESİNİ ARAYIP ‘BENİ SORMAYIN’ DEDİĞİNİ ÖĞRENDİM

Hâkim, sanık avukatına duruşma sonrasında müvekkili ile görüşüp görüşmediğini sordu. Sanık avukatı, “Samimiyetle söylüyorum asla görüşmedim. Babasıyla görüştüm. Yakalama kararını öğrendikten sonra ailesine ‘Beni arayıp sormayın’ dediğini öğrendim” dedi. Cumhuriyet Savcısı, sanık hakkında disiplin soruşturma uygulanıp uygulanmadığı üzerine yöneltilen soruların ‘yargılamaya katkı sağlamayacağı’ gerekçesiyle reddini istedi.

Duruşma, verilen yaklaşık 25 dakika aranın ardından devam etti.

KIRMIZI BÜLTEN TALEBİ REDDEDİLDİ, DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmaya verilen aranın ardından ara kararını açıklayan Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturmanın genişletilmesi taleplerini ve barolar ile Uluslararası Af Örgütü’nün davaya katılma taleplerini reddetti. Sanık polis hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar verilen duruşma 26 Mayıs 2023’e ertelendi.

Duruşmanın ardından Gazete Duvar’a açıklama yapan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, “8 yıllık vermiş olduğumuz mücadele neticesinde en azından benzer yüzlerce çocuk ölümüne ilişkin emsal teşkil edebilecek karara rağmen maalesef sanık hakkında çıkarılan yakalama kararı infaz edilemedi. Muhtemelen şu anda AYM’nin işaret ettiği noktada ve yerel mahkemenin uymak zorunda olduğu bu karardan sonra sanık hakkında müebbet hapis cezası verilecek. Şu an sanık yok ve yurt dışına çıkmış olabileceğine dair bizde bir kanaat hasıl oldu. Mahkeme, sanığın yurtdışına çıkmış olabileceğine dair ellerinde bir done olmadığı değerlendirmesinde bulunarak talebimizi reddetti. Sonraki duruşmalarda yeniden başvuruda bulunacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir