Türkiye’nin ‘altın şampiyonu’ ili belli oldu

Fed’in politikalarından Rusya-Ukrayna Savaşına kadar dünyadaki birçok gelişme altına ivme kazandırdı. Halk güvenli liman olarak mevduatlara yöneldi. Peki istatistiklere göre en çok altına sahip olan il hangisi?

Savaş, salgın riskleri, enflasyon ve resesyon endişeleri… Altına olan ilgi hiç azalmadı. Sarı metal ‘güvenli liman’ olma özelliğini her dönem korudu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Türkiye’de bankalarda, yılın altı aylık döneminde biriken altın mevduatı, yüzde 55,3 arttı. 699 milyar 980 milyon lira seviyesine yükseldi.

Altın mevduatında lider il İstanbul. Megakent, 224 milyar 309 milyon lira ile Türkiye’deki altın mevduatlarının yüzde 32’sini elinde tutuyor.

Bu da toplam mevduatın yaklaşık 3’te 1’ine işaret ediyor. Altın mevduatında ikinci sırada 77 milyar 252 milyon lira ile Ankara geliyor. TRT Haber’in haberine göre; Ankara’yı 42 milyar 927 milyon lira ile İzmir, 24 milyar lirayla Bursa, 22 milyar 282 milyon lira ile de Antalya izliyor.

Altın mevduatının en düşük olduğu iller ise 301 milyon lira Ardahan, 370 milyon lira ile Bayburt, 375 milyon lira ile Kilis oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x