ABD basını iddia etti: Putin müzakereye hazır

Askeri yetkililer ve uzmanlar Rusya-Ukrayna savaşının cephede tıkanma noktasına geldiği yorumlarını yaparken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olası bir ateşkes anlaşması için Ukrayna ile müzakere arayışında olduğu iddia edildi. ABD’li New York Times (NYT) gazetesinin iddiasına göre, geçen hafta salı günü Rus generallere hitabında “Bizim olandan vazgeçmeyeceğiz” diyen Putin, eylül ayından bu yana ise aracılar vasıtasıyla müzakere masasına oturmaya hazır olduğu mesajını gönderiyor.

ÜÇ AYDIR TEMASTA

Gazetenin ABD ve Rus kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Putin kamuoyundaki söylemlerinin aksine, ABD ve Rusya ile temas halindeki üçüncü ülke hükümetleri dahil olmak üzere çeşitli iletişim kanallarından eylül ayından bu yana gayrıresmi temaslarda bulunuyor. NYT’ye konuşan kaynakların aktardığına göre, Rus lider cephedeki durumun her iki taraf için de çıkmaza girmesi ve Batı’nın Ukrayna’ya daha az destek sağlamaya başlaması nedeniyle müzakere masası için zeminin oluştuğunu düşünüyor. Söz konusu görüşmelerde Kremlin’in kabul edeceği olası bir anlaşmanın ana hatlarının çizildiği öne sürülürken, Rusya’nın masaya oturma şartı geçen yıl sonbaharda ilhak ettiği bölgeleri elinde tutması.

SEÇİM HAZIRLIĞI

Rusya’nın işgal ve ilhak ettiği toprakları geri alma sözü veren Kiev yönetiminin böylesi bir anlaşmaya olumlu yaklaşacağına dair şüphelerinin olduğunu belirten Batılı yetkililer, Putin’in olası bir anlaşmayı mart ayında gerçekleşecek Rusya Başkanlık Seçimleri öncesinde imzalamanın halka bir zafer olarak sunma imkânı olarak görebileceğini düşünüyorlar. Ancak bazı ABD’li kaynaklar ise gelecek yıl yapılacak ABD seçimlerini Donald Trump’ın kazanması halinde Rusya’nın masaya daha rahat oturabileceğini ve Kremlin’in seçim sonuçlarını bekleyebileceğini düşünüyor.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov iddiaları yalanladı. “Ukrayna’nın Nazilerden ve askerden arındırılması ile tarafsız statüsü hedeflerimize ulaştığımızda barış olacak. Bunlar değişmiyor” diyen Peskov, gazetenin iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x