Bakan Yumaklı’dan yapay et açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Ulusal Gıda Kodeksi Komisyon Toplantısında konuştu.

Bakanı Yumaklı, gıda güvenliği ile ilgili yeni bir düzenleme hazırlandığını ve bu yöntemle tüketicilerin menfaatlerinin öncelendiğini aktardı.

Yumaklı, tüketicilerin yanıltılmasını engelleyecek düzenlemelerin faaliyete geçtiğini belirterek, yasaklanan ürünlerden örnekler verdi.

“Yapay ete izin verildi” gibi yapılan haberlere de yanıt veren Yumaklı “Yapay ete izin verilmesi söz konusu değildir. Yapay etle ilgili bir mevzuat yoktur, olmayacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

“GIDA KONUSUNDA DA REFORM DENİLEBİLECEK DÜZENLEMELER YAPTIK”

Yumaklı yapılan çamlışmaları şu sözlerle duyurdu:

Son birkaç ayda tarım alanında yaptığımız devrim niteliğinde değişikliklerin yanında, gıda konusunda da reform denilebilecek düzenlemeler yaptık. Geçen yıl yaptığımız düzenlemeyle nar ekşisi izlenimi veren nar ekşisi sosu, nar aromalı sos gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını yasakladık. Benzer şekilde limon suyu izlenimi veren limon sosu gibi ürünlerin yurt içi piyasaya arzını da yasaklayacağız.

“TRANS YAĞ ORANLARINI SINIRLADIK”

Katkı maddelerine standart getirdik. Ekmek, ayran, pastırma gibi ürünlerde tuz ürünlerini düşürdük. Trans yağ oranlarını sınırladık. Gıdanın ek ürünlerinin etikette yapılmasını zorunlu hale getirdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir