Borsa İstanbul’da rekor kırıldı! BIST 100 endeksi 8.682,35 puanı gördü

AA

Borsa İstanbul’da endeksi, yüzde 1,76 değer kazancıyla günü 8.646,12 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 8.682,35 puana taşıdı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,45, holding endeksi yüzde 2,84 değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,64 ile taş toprak, en çok gerileyen ise yüzde 0,91 ile finansal kiralama faktoring oldu.

Fed’in kararı ve Powell’ın açıklamaları Borsa’yı pozitif etkiledi

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimlerine martta başlamanın erken olduğuna işaret etmesinin, küresel pay piyasalarını etkilemeye devam ettiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası faizi serbest bıraktı

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini beklentiler doğrultusunda 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’te sabit bıraktı.

BoE Başkanı Andrew Bailey, Banka’nın henüz politika faizinde indirim adımı atabilecek noktada olmadığını ve faiz indirimi konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirtti.

BoE’nin faiz indirimine bu yaz başlayabileceği öngörülürken, Fed ve Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) göre bu konuda daha yavaş hareket etmesi bekleniyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x