BTC, ETH, JTO ve Bu 2 Altcoin İçin Önemli Gelişmeler Var!

Başkan Javier Milei’nin seçilmesinin ardından Arjantin Bitcoin’i resmi para olarak onayladı. Ethereum geliştiricileri Dencun yükseltmesi için olası tarihi açıkladı. Bu arada Jito (JTO), önde gelen kripto borsası Kraken’in listesine girdi. Daha fazlası için bizi okumaya devam ediniz…

BTC, ETH, JTO, WLD, USDC için sıcak gelişmeler

Arjantin’in yeni hükümeti Bitcoin’e onay verdi

Kripto dostu Başkan Javier Milei’nin seçilmesinin ardından Arjantin, Bitcoin’in resmi sözleşmelerde para birimi olarak kullanılabileceğini onayladı. Arjantin’in dış ilişkiler ve uluslararası ticaret bakanı Diana Modino, konu hakkında bir açıklama yaptı. Modino, X hesabı üzerinden “Arjantin’de Bitcoin ile sözleşme yapabileceğinizi onaylıyor ve teyit ediyoruz” diye yazdı. Dahası, “Ve ayrıca başka herhangi bir kripto türü,” diye ekledi. Buna ilaveten, mevcut yasanın bir maddesini yayınladı.

Modino, hükümetin kripto ile ilgili planlıyor olabileceği yeni önlemler hakkında ayrıntı vermekten kaçındı. Ancak Bitcoin’e erken selam, yerel para biriminin hiperenflasyon ve devalüasyonla ilgili ciddi sorunlarının ortasında geldi. Bu da yeni Başkan Milei’nin para politikası hakkındaki görüşleriyle uyumlu. Grayscale Investments geçen ay yayınladığı bir raporda “Milei Bitcoin’i merkezi finansal sistemlerin verimsizliklerine ve yolsuzluklarına karşı çok önemli bir araç olarak görüyor” dedi. Bazılarına göre Güney Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisi Bitcoin’i daha sık kullanmaya başlarsa, bu durum dünya çapında kripto kullanımını katalize edebilir.

Ethereum geliştiricileri Dencun yükseltmesine hazırlanıyor

Ethereum geliştiricileri önümüzdeki yıl Dencun yükseltmesi için testlerini yoğunlaştırıyor. Bu, “proto-danksharding” aracılığıyla veri depolama kapasitesini artırmayı amaçlayan önemli bir kilometre taşı. Geliştiriciler iki haftada bir yaptıkları toplantıda hedeflerini tartıştılar. Böylece, 17 Ocak’ta Goerli test-net’te Dencun’u çalıştırmayı planladıklarını açıkladılar.

Bu yükseltme ikinci katman Rollup maliyetini azaltacak. Ayrıca, veri “bloblarını” artıracak. Böylece, Blockchain’i genişletecek. En azından ekip bunu amaçlıyor. Geliştiriciler şu anda Dencun yükseltmesi için bir test programı geliştiriyor. 31 Ocak’ta Sepolia test-net’te ve 7 Şubat’ta Holesky test-net’te çalıştırmayı planlıyorlar. Değişikliklerin Şubat ayı sonuna kadar main-net’te dağıtılması bekleniyor. Ancak test-net çatallanmasının sonucuna bağlı olarak bu tarihlerin değişebileceği de unutulmamalı.

USDC ve EURC ihraççısı olan Circle, Fransa’da tescil aldı

Önde gelen bir finansal teknoloji şirketi ve stablecoin ihraççısı olan Circle önemli bir hamle yaptı. Circle, ülkenin mali düzenleyicisi Autorité des Marchés Financiers’den (AMF) Fransa’da Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcısı (DASP) olarak şartlı tescil aldı. Circle’ın bu hamlesi, şirketin Fransa ve Avrupa Birliği’ne olan bağlılığını güçlendirmesiyle geldi.

AMF, Circle’a bir DASP olarak şartlı bir kayıt verdi. Bu, Circle’ın Fransa’da tam olarak faaliyet gösterebilmesi için belirli koşulları yerine getirmesi gerektiği anlamına gelşyor. Bu koşullar arasında bir ödeme hizmetleri sağlayıcısı (PSP) olarak onay almak veya bir Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı alarak elde edilebilecek bir PSP temsilcisi olarak kaydolmak yer alıyor. DASP, Fransa’daki profesyonel yatırımcılara dijital varlık hizmetleri sunmasına izin veriyor.

Worldcoin’in ekolojik cüzdanı yeni bir kilometre taşına ulaştı

Worldcoin geliştirme şirketi Tools for Humanity’nin (TFH) ürün, mühendislik ve tasarım direktörü Tiago Sada, World App kullanıcı sayısının 5 milyonu aştığını açıkladı. Sada ayrıca, mevcut haftalık aktivitenin 1 milyon olduğunu söyledi. Bu bağlamda Sada, “Dünya uygulaması 5 milyon kullanıcıyı geçti. Ayrıca, artık haftada 1 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Deneyen herkese çok teşekkür ederim. 2023’ü çok özel yaptınız.” dedi.

Kraken şimdi Jito’yu (JTO) listeledi

Son bir gelişmede önde gelen kripto para borsası Kraken Jito’yu (JTO) listeledi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Solana’nın (SOL) DeFi platformu Jito (JTO) piyasaya sürüldükten sonraki 24 saat içinde günlük işlem hacminin 1,1 milyar doları aşmasının ardından kısa süre önce büyük bir heyecan yarattı. JTO fiyatı, kilometre taşının kripto piyasasına biraz neşe getirmesinin ardından yükseldi. Bununla birlikte, Kraken listelemesi JTO fiyatı üzerinde bir etki yaratmadı. Basın zamanında JTO, %1,3 düşüşle 2,68 dolardan işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x