Ron DeSantis, Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinden çekildi; Trump’a destek vereceğini açıkladı

T24 Dış Haberler

ABD’de Florida eyaletinin popülist Valisi Ron DeSantis, büyük hedeflerle girdiği Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı ön seçimlerinden erkenden çekildi ve rakibi eski Başkan Donald Trump’a destek verdi. 

X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda DeSantis, “Cumhuriyetçi Parti ön seçim seçmenlerinin çoğunun Donald Trump’a bir şans daha vermek istediğini görüyorum” yazdı.

DeSantis, Trump’ı destekleme kararı aldığını, çünkü Nikki Haley’nin “Cumhuriyetçi Parti’yi geçmişteki haline döndürmek istediğini” söyledi. 

DeSantis, Iowa ön seçimlerinde aldığı moral bozucu sonucun ardından New Hampshire’daki ön seçime günler kala çekildi. Florida Valisi, Iowa’da ikinci olmayı başarsa da Trump’ın çok gerisinde yer aldı. New Hampshire’da DeSantis, 3. sırada gözüküyordu.

Pazar günü gelen açıklamanın ardından Trump, aylardır eleştirilerle hedef aldığı DeSantis’i “en yeni destekçisi” olarak selamladı. 

“Ron’a teşekkür etmek ve çıkardığı çok iyi iş için tebrik etmek istiyorum” diyen Trump, “Çok nazikti, bana desteğini sundu. Buna minnettarım ve onunla çalışmak için heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. 

Yarışın öne çıkan diğer ismi Nikki Haley de, “O iyi bir vali, kendisine iyi dileklerimi sunuyorum. Bununla birlikte geriye bir adam ve bir kadın kaldı” yazdı. 

2022’de tekrar Vali seçildikten sonra DeSantis, Amerikan sağının favori isimlerinden biri haline geldi. Yıllar boyunca Trump’ı destekleyen sağcı yayınlar bile, DeSantis’ten “partinin geleceği” diye söz etmeye başlamıştı. 

Miting ve ziyaretlerde DeSantis, çoğu zaman rahat hissetmediği ve ne yapması gerektiğini bilmediği şeklinde yorumlar yapılmasına sebep olan görüntüler verdi. Sosyal medyada bu görüntüler alay konusu oldu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x