SGK ve Bağ-Kur emeklisi ne kadar zam alacak? Refah payı mı, seyyanen zam mı? Erdoğan talimat verdi, iki bakanlık çalışıyor

Sabah Gazetesi’nden Mete Dirice‘nin haberine göre TÜİK’in Aralık ayı enflasyon oranını duyurması sonrası emekli ve memur Ocak zammı refah payı hariç kesinleşti. Emekli kök maaş zammı yüzde 37,57 olurken, memur ve memur emeklisi yüzde 49,25 zam aldı.

SGK VE BAĞ-KUR’LULAR İÇİN SEYYANEN VE KADEMELİ ZAM FORMÜLÜ

Öte yandan emekliye ek zam ve SGK en düşük emekli maaşı için çalışma yapılıyor. Ocak 2024 emekli zammı düzenlemeleri bu hafta Kabine Toplantısı’nın başlıca gündemlerinden birisi olacak.

SGK, Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklileri arasında toplu sözleşme nedeniyle 11-12 puanlık bir zam farkı oluştu. SGK ve Bağ-Kur’lular için refah payı başta olmak üzere seyyanen zam ve kademli zam formülleri masaya geldi.

EMEKLİYE REFAH PAYI VE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 2 BAKANLIK ÇALIŞIYOR

TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası SGK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur ve memur emeklisi zam oranı kesinleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur’lular yüzde 37,57 emekli kök maaş zammı alırken memur zammı yüzde 49,25 oldu. İki grup arasındaki zam farkı toplu sözleşme nedeniyle yüzde 11-12 dolaylarında oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na SGK, Bağ-Kur emeklileri için çalışma yapılması talimatını verdi. Emekliye ek zam ve en düşük emekli maaşı için teknik ve bütçe çalışmaları devam ediyor.

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon emekli bulunuyor. Bu nedenle hükümet, bütçe disiplini, ücret artışı-enflasyon artışı gibi tüm ekonomik göstergeleri beraber değerlendirerek çalışmayı Kabine Toplantısı’na getirmeyi planlıyor. Emekliye refah payı için son kararı Erdoğan verecek.

EMEKLİYE EK ZAM İÇİN GÖZLER 2024’ÜN İLK KABİNE TOPLANTISI’NDA

2024 yılının ilk Kabine Toplantısı’nda emekli kök maaşları için refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam formülleri masaya yatırılacak. Kabine Toplantısı önümüzdeki hafta içinde gerçekleşecek.

Kabine Toplantısı’nın gündeminde neler yer alıyor?

En düşük emekli maaşı için tutar belirlenecek
Refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam değerlendirilecek
Maaş artışları için düşük gelir grubunu gözetilerek yapılacak
Maaş artışlarının bütçe disiplini ve ücret artışı-enflasyon artışı döngüsüne etkisi masaya yatırılacak
En düşük emekli maaşı için adım atılacak.
Emekliye refah payında son kararı Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’ın vermesi bekleniyor.

EMEKLİ ZAMMI HER YIL 2 KEZ BELİRLENİYOR

SGK, Bağ-Kur emekli zammı Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere senede 2 kez belirleniyor. Burada hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı doğrudan emekliye zam oranı oluyor. Son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı da verilmesi dikkat çekiyor. Temmuz 2023’te yüzde 19,77 olarak gerçekleşen emekli zammı, yaklaşık yüzde 5 refah payı ile yüzde 25 olarak belirlendi. Refah payı Ocak 2023 döneminde ise yüzde 15 civarında olmuştu.

SGK, BAĞ-KUR EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2023 yılında kümülatif olarak yüzde 114’ün üzerinde artış kaydeden SGK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye yükseltildi. Bu rakam şimdi yeniden artacak. En düşük emekli maaşı artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Burada kanun teklifi hazırlandıktan sonra Meclis’e sunulacak. En düşük emekli maaşı için 11-11 bin 500 TL rakamları masada bulunuyor.

3 ÖRNEKLE EMEKLİ ZAMMI HESAPLAMA TABLOSU

1. Emekli maaşı hesaplama tablosu: Emekli maaşı hesaplama yapmak isteyen bir vatandaş önce e-Devlet ekranından ‘Emekli Aylık Bilgisi’ bölümüne giriş yapacak. Ardından emekli maaşı detay kısmına girerek kök maaşını görüntüleyecek.

Tabloda görüldüğü üzere ‘Aylık Tutarı’ burada kök maaşınızı ifade ediyor. ‘Ek ödeme tutarı’ ise yüzde 4’lük ek ödemeyi belirtiyor.

Hemen altında görünen ‘5510 Ek 19 Miktarı’ da maaşı 7.500 TL’ye tamamlayan ilave ödemeyi ifade ediyor. Tablodaki vatandaşın aldığı aylık 6/8 oranında dul ve yetim aylığı olduğu için ‘5510 Ek 19 Miktarı’ burada maaşı 5.625 TL’ye tamamlıyor.

2. Kök maaşı 6.000 TL olan bir vatandaş ne kadar maaş alacak?
Emekli maaşı refah payı dahil yüzde 50 zam ile artarsa 9.000 TL’ye yükselecek. Yüzde 4 ek ödemeyle bu emekli maaşı 9.360 TL olacak. Taban aylığından 7.500 TL’den 11.000 TL’ye çıkması durumunda hesaba yatacak tutar yine 11.000 TL olacak. Yani bu emekli için 1.640 TL Hazine desteği ödemesi söz konusu olacak.

3. Emekli kök maaşı 10.000 TL olan bir emekli için hesaplama yapılırsa; emekli maaşı, refah payı dahil yüzde 50 zam ile artarsa 15.000 TL’ye ardından yüzde 4 ek ödemeyle 15.600 TL olacak. Burada daha önce de belirtiğimiz gibi ‘Emekli Aylığı Detay’ ekranındaki kök maaş dikkate alınacak.

DUL-YETİM AYLIĞI ORANI NİSPETİNDE VATANDAŞA ÖDENECEK

Dul ve yetim aylığı alanlara da 4A-4B kategorisinde yüzde 37,57 ve 4C kategorisinde yüzde 49,25 zam yapılacak. SGK, Bağ-Kur’a refah payı uygulanması durumunda emekli ve dul aylıkları da o oranda artacak.

Örneğin en düşük emekli aylığı 11.000 TL ile hesap yapıldığında;
Yüzde 75 oranında dul aylığı veya yetim aylığı alan bir kişi 8.250 TL,
Yüzde 50 oranında hissesi olan bir kişi 5.500 TL,
Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş ise 2.750 TL maaş farkı dahil yeni ödeme alacak.

EMEKLİYE KADEMELİ VE SEYYANEN ZAM DA MASAYA GELDİ

Emekli zammı için de seyyanen artış ve kademeli zam formülü de masaya geldi. Burada özellikle bütçenin el verdiği ölçüde düşük gelir grubu gözetilerek adımların atılması bekleniyor.

EMEKLİ MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

4C emekli sandığı kategorisinden emekli olan memurlar, 6 aylık enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşme zammı alıyor. Buna göre memur emeklisi de tüm memurlar gibi yüzde 49,25 zam alacak. 2024 Ocak-Haziran döneminde geçerli olacak en düşük emekli memur maaşı 14 bin 740 lira olacak.

EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMELERİ İÇİN SON KARARI ERDOĞAN VERECEK

Emekli maaşı zammı yüzde 37,57 oldu. Bu rakamlara refah payı dahil değil. Memur zammı referans kabul edilirse emekliye 10-12 puanlık bir refah payı eklenmesi masada olacak. Refah payının zam oranı şeklinde mi yoksa seyyanen zam olarak mı uygulanacağı konusu daha sonra netleşecek. Tüm hesaplar netleşince son kararı Erdoğan verecek.

OCAK 2024 ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Memurlar her ayın 15’inde maaşlarını alıyor. Bunun yanında memur emeklileri ise her ayın 1’i ile 5’i arasında emekli maaşı ödemesi alıyor. Memurlar zamlı maaşlarını 15 Ocak 2024’te alacak. Memur emeklileri ise Ocak başında maaşlarını zamsız olarak aldı. Maaş farklarını ayrıca yatacak.

4A-SSK ZAMLI EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TARİHLERİ

SGK emeklileri sigorta tahsis numarasının son hanesine göre; 17-26 Ocak tarihinde,
Bağ-Kur emeklileri ise de 25-28 Ocak tarihinde zamlı maaşlarını alacaklar.

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar Ocak ayının 17’sinde
Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar Ocak ayının 18’inde
Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar Ocak ayının 19’unda
Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar Ocak ayının 20’sinde
Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar Ocak ayının 21’sinde
Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar Ocak ayının 22’sinde
Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar Ocak ayının 23’ünde
Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar Ocak ayının 24’ünde
Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar Ocak ayının 25’inde
Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar Ocak ayının 26’sında zamlı emekli maaşı ödemesini alacak.

4B-BAĞKUR ZAMLI EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TARİHLERİ

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar Ocak ayının 25’inde,
Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar Ocak ayının 26’sınde,
Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar Ocak ayının 27’sinde,
Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar Ocak ayının 28’inde zamlı emekli maaşı ödemesi alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir